MENU
Головна » 2012 » Серпень » 7 » На Галичині відбувся XIV фестиваль "Дзвони Лемківщини".
17:29
На Галичині відбувся XIV фестиваль "Дзвони Лемківщини".
4 серпня 2012 року в урочищі Бичова на Монастирищині розпочався ХІV Всеукраїнський фестиваль лемківської культури "Дзвони Лемківщини". Цьогоріч участь у ньому взяли близько 50 тисяч етнічних лемків, їхніх нащадків та гостей. 70 років тому із карпатських бескидів, які входили в Польщу, були примусово виселені сотні тисяч лемків – найзахіднішої етнічної гілки української нації. 

На фест прибули гості не тільки з усієї України, а й з Польші, Хорватії, Сербії, Росії, Болгарії, Канади, США та багатьох інших країн. 

Цьогоріч уперше, крім дорослої, відкрили і дитячу сцену. Таким чином на додаток до традиційної ватри, без якої не минає жоден фестиваль, "розпалили" і дитячу "ватрочку". Через вогонь урочище Бичова давно отримало другу назву – Ватряне поле.

На відміну від звичайних веселих фестивалів, цей має і сумний підтекст. Лемки –етнічна група українців, примусово переселених із українських етнічних теренів сучасної території Польші у тодішню УРСР в 1947 році, а інша частина лемків, яка ввійшла в склад Словакії, продовжує своє самобутнє життя на своїй землі. Про факт депортації українців Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя є багато архівними документів, проте усі 21 рік незалежності наша держава відмовчується. Переконаний: лемки, як і інші насильно переселені українці, мають бути визнані депортованими. І як наслідок цього обов'язково повинні бути видані відповідні закони про компенсацію їм матеріальних і моральних збитків.

"Низький уклін Вам, шановні лемки, що Ви у найважчі часи депортації, переслідувань, поневірянь зуміли зберегти свою автентичність, передати дітям та онукам свою мову, звичаї та обряди", – зазначив, виступаючи на відкритті фестивалю, голова Тернопільської облради свободівець Олексій Кайда.

"Важко навіть уявити собі, що пережили ті, кого силою вивезли із рідної землі, змусили покинути свою хату, де народжувалися, зростали діти, свою господарку, набуту важкою працею, свою малу батьківщину. Волею совєцького уряду зірвали з рідних місць майже півмільйона українців, серед яких були і лемки – особлива, своєрідна, унікальна гілка українського народу. Без цієї гілки, очевидно, збідніло б дерево української культури. І хвала Всевишньому, що незважаючи на усі проблеми, лемки зуміли зберегти, а найголовніше, передати дітям, внукам та правнукам, свою автентичність, неординарність та самобутність, свої традиції, звичаї, обряди, свою говірку та свої ремесла.

Найвідомішими лемківськими висловами є "Цне мі ся за тобов, мій Лемківський краю" та "Витаме". Перший є девізом фестивалю, висить завжди над сценою і означає жаль за свою рідною стороною ("цне" перекладається " жаль"). А другий – це напис при вході до урочища, буквально – "Вітаємо". 

На цьогорічному фестивалі священики освятили Хату гончара, побудовану за сприяння товариства Тернопільгаз. Вона стала сьомою в експозиції музею лемківської культури. А губернатор області Валентин Хоптян пообіцяв, шо скоро тут розпочнеться будівництво лемківської церкви. Мовляв, про це вдалося домовитися з єпископом Бучацьким Дмитром із УГКЦ.

Попри 33-градусну спеку, на фестиваль приїжджали охочі і власним транспортом, і навіть наймали автобуси для великих груп. Поки на сцені співали і танцювали різноманітні колективи, люди ховалися під парасольками або ж розстеляли килимки прямо на траві під деревами.

Цього року під час "Дзвонів Лемківщини" було відкрито "Музейний комплекс "Лемківське село".

Рішення обласної ради стосовно реорганізації установи Тернопільської обласної ради "Монастириський обласний комунальний музей лемківської культури і побуту" та створення на її базі установи Тернопільської обласної ради "Музейний комплекс "Лемківське село" вручив голові Всеукраїнського товариства "Лемківщина" Олександру Венгриновичу голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда.

Радимо прочитати:

Переглядів: 2143 | Додав: bereh | Теги: Операція ВІСЛА, закарпаття, Пряшівщина, Лемківщина, лемки, Галичина, Закерзоння, Вісла | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Сайт управляється системою uCoz